sofiA has logged 109 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
Read prior review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry