• Don't Look Up

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Encanto

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

  • Squid Game

  • Wildhood

    ★★★½

  • The Syed Family Xmas Eve Game Night

  • Meneath: The Hidden Island of Ethics

  • Fanmi

  • DEFUND

  • Charlotte

  • Beity

  • Zero

  • Egúngún (Masquerade)

    ★★★★

  • Out of Sync

  • Costa Brava, Lebanon

    ★★½

  • Dune

  • The Infantas

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Odd-Job Men

    ★★★

  • Love, Dad

    ★★★½

  • Displaced

    ★★★★½

  • Lamb

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • Drive My Car

  • Compartment No. 6

  • The Worst Person in the World

  • Luca

  • The Shaman's Apprentice

  • Bo Burnham: Inside

  • The Colonel's Stray Dogs

  • The Mitchells vs. The Machines

  • To All the Boys: Always and Forever

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Passing

  • Successful Thawing of Mr Moro

    ★★★½

  • Ailey

  • President

    ★★★★

  • How It Feels to Be Free

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Happiest Season

  • The Queen's Gambit

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

  • Wolfwalkers

  • Another Round

    ★★★★½

  • An American Pickle

    ★★★

  • The Speed Cubers

    ★★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Twins in Paradise

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

  • Stray

  • Blood Rider

    ★★★★

  • I Am Samuel

  • The Half of It

    ★★★½

  • Their Algeria

  • Nemesis

  • My Octopus Teacher

    ★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Emma.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Feels Good Man

    ★★★★★

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★★

  • Softie

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Air Conditioner

    ★★★★

  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Boys State

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution