• WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★½

  • Writing With Fire

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Stuck Apart

    ★★½

  • Ethos

    ★★★

  • Invisible to the Eye

    ★★★★

  • Nadia, Butterfly

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Beginning

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ghosts

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

  • Athlete A

    ★★

  • Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★½

  • There Is No Evil

    ★★★

  • Wildland

    ★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★

  • Possessor

    ★★★½

  • The Dissident

    ★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • 1917

    ★★

  • Pocket Hercules: Naim Suleymanoglu

    ★½

  • Max Richter's Sleep

    ★★★★

  • The Devil Next Door

    ★★★

  • The Addams Family

    ★★★

  • Eternal Beauty

    ★★½

  • Entire Days Together

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • This Is Not a Movie

    ★★★½

  • The Platform

    ★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★½

  • Collective

    ★★★★

  • The Painted Bird

    ★★★½

  • Ema

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • GUO4

    ★★

  • Delphine

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

  • Nimic

  • If Only

    ★½

  • A Rainy Day in New York

    ½

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ½

  • Ma

  • Parasite

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Olla

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Bare Necessity

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★½

  • Little Joe

    ★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • The Swallows of Kabul

    ★½

  • Beanpole

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★½

  • One Day in the Life of Noah Piugattuk

    ★★★★★

  • Imbued Life

    ★★★★

  • Come to Daddy

    ★★★

  • Guava Island

    ★½

  • Us

  • The Miracle of the Sargasso Sea

    ★★★½

  • I Was at Home, But...

    ★★★★

  • So Pretty

    ★★½

  • Synonyms

    ★★★★

  • A Tale of Three Sisters

    ★★★★