• The Hunt

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Cats

    ★★★★★

  • The King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Vox Lux

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Set It Up

    ★★★½

  • The New Romantic

    ★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★★

  • The Beguiled

  • The Florida Project

  • Okja

    ★★★★

  • Princess Cyd

    ★★★★½

  • Flower

    ★★½

  • Mr. Roosevelt

    ★★★★

  • Golden Exits

    ★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★½

  • A Date for Mad Mary

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Legend

    ★★

  • The Summer of Sangaile

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Welcome to Me

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • The Heat

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★

  • Four Lions

    ★★★★

  • The Proposal

    ★★★★

  • St. Trinian's

    ★★

  • Stardust

    ★★★★½

  • The Lake House

    ★★★★★

  • Batman Begins

  • C.R.A.Z.Y.

    ★★★★

  • The Terminal

    ★★★★

  • Notting Hill

    ★★★★

  • Pleasantville

    ★★★★½

  • The Opposite of Sex

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★