• She's All That

    ★★★

  • Hiling

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • Halloweentown

  • Bride of Chucky

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Home Alone 3

    ★★★

  • Scream 2

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★½

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★½

  • Lolita

    ★★★½

  • Cube

    ★★★

  • Hercules

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • 101 Dalmatians

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★½

  • Primal Fear

    ★★★

  • Jumanji

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★½

  • Clueless

    ★★★

  • A Goofy Movie

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Baby's Day Out

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Addams Family Values

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Sleepless in Seattle

    ★★★

  • The Addams Family

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • The Fly II

    ★★★

  • Child's Play

    ★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★★

  • Predator

    ★★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Clue

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Gold, Silver, Death

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★½

  • Escape From Alcatraz

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★½

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Help!

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★