Zachary has logged 83 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Between the World and Me

Between the World and Me

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
Read prior review Edit this entry  
28
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
Read the review Edit this entry  
20
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soleil Ô

Soleil Ô

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grudge

The Grudge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Club of the Laid Off

Club of the Laid Off

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw V

Saw V

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The World of Gilbert & George

The World of Gilbert & George

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry