Laeddis has logged 462 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Madness of Many

Madness of Many

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Nona

Nona

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Afflicted

The Afflicted

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Mockingbird Don't Sing

Mockingbird Don't Sing

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
Edit this entry  
10
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bloody Ballet

Bloody Ballet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder!

Murder!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Grotesque

Grotesque

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Turbo: A Power Rangers Movie

Turbo: A Power Rangers Movie

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry