Sort by

Zak has logged 80 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Arena

Arena

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Card

The Card

1952
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Delinquents

The Delinquents

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Winnebago Man

Winnebago Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baadasssss!

Baadasssss!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stuart Saves His Family

Stuart Saves His Family

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Warlock

Warlock

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry in Your Pocket

Harry in Your Pocket

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Island of Fire

Island of Fire

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Kennel Murder Case

The Kennel Murder Case

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Whales of August

The Whales of August

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die-ner (Get It?)

Die-ner (Get It?)

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Small Change

Small Change

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★½
Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Highlander III: The Sorcerer

Highlander III: The Sorcerer

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vamps

Vamps

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
What Would Jesus Buy?

What Would Jesus Buy?

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry