Francisca has logged 40 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Keep in Touch

Keep in Touch

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Ella Maillart: Double Journey

Ella Maillart: Double Journey

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stone

Stone

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Enclosed Valley

The Enclosed Valley

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'll take Your Bread

I'll take Your Bread

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cara a Cara

Cara a Cara

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Prelude

Prelude

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Håltimme

Håltimme

1964
×
★★½
Edit this entry  
20
Dance of the Hands

Dance of the Hands

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Siberian Education

Siberian Education

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Latvian Folklore

Latvian Folklore

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait

Portrait

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Art Nouveau's Prague

Art Nouveau's Prague

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Girl of Hanoi

The Little Girl of Hanoi

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flight of the Swan

Flight of the Swan

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
The Artist and the City

The Artist and the City

1956
×
★★½
Edit this entry  
14
The Enchanted Desna

The Enchanted Desna

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yesterday and Forever

Yesterday and Forever

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Golden Hands

Golden Hands

1957
×
★★★
Edit this entry  
13
The Man with the Suitcase

The Man with the Suitcase

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Violettina

Violettina

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Around a Small Mountain

Around a Small Mountain

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Maurice Blanchot

Maurice Blanchot

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Elefantes

Elefantes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Queen Lear

Queen Lear

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Days of Nietzsche in Turin

Days of Nietzsche in Turin

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
07
Longing

Longing

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Children

Children

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paris s'en va

Paris s'en va

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★
Edit this entry  
03
Il pensionato

Il pensionato

1955
×
★★½
Edit this entry  
03
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry