Francisca has logged 460 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Porterhouse Blue

Porterhouse Blue

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Strip of Uncut Wild Flowers

A Strip of Uncut Wild Flowers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Damage

Damage

1992
×
★★
Edit this entry  
28
The Door

The Door

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Limey

The Limey

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Intimidad de los parques

Intimidad de los parques

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem

Requiem

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finis Terrae

Finis Terrae

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1958
×
★★½
Edit this entry  
22
The Cradles

The Cradles

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Three-Sided Mirror

The Three-Sided Mirror

1927
×
★★★½
Edit this entry  
21
Birds in the Earth

Birds in the Earth

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ether

Ether

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Solo para hombres

Solo para hombres

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sea Speaks

The Sea Speaks

1948
×
★★★
Edit this entry  
17
Jean Epstein, Young Oceans of Cinema

Jean Epstein, Young Oceans of Cinema

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
My Home

My Home

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready Mades in Hades

Ready Mades in Hades

1987
×
★★
Edit this entry  
16
The Living Rock

The Living Rock

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Innocent Sorcerers

Innocent Sorcerers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Correspondence

Correspondence

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Hana and Alice

Hana and Alice

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
A Frenchman

A Frenchman

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Core of the World

Core of the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Kolya

Kolya

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Promised Land

The Promised Land

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
4XD

4XD

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Marseille Contract

The Marseille Contract

1974
×
★★½
Edit this entry  
07
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Violin Fase

Violin Fase

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter

Winter

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Timur Novikov: Zero Object

Timur Novikov: Zero Object

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Despair

Despair

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Match Point

Match Point

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
The New Bauhaus

The New Bauhaus

2019
×
★★★½
Edit this entry