• Tom at the Farm

    Tom at the Farm

    ★★

    Another Xavier Dolan gem, beautifully shot, with powerful imagery, and strong performances-- by everyone but him.
    This time, though, the plot seemed thin and cheap. It being described as a psychological thriller was a bit laughable, until I researched the source material, and understood the genius of the play-- and, ultimately, the message the movie failed to convey.
    What we get here is a lackluster tension build and beautiful imagery that won't take you far. Seemingly meaningful scenes, such as…

  • In a World of Hurt

    In a World of Hurt

    ★★★

    What a nice found!
    It's mesmerizing what the director did here, as we all know the barriers of low budget productions. The plot is simple, but pacing is smooth, and sceneries are beautifully shot, with lighting being well structured-- even with constant shifts between dark and light.
    Although this is a beautiful short-- and although I do like the editing and the colors enhanced, the filters didn't benefit the blood here, making it mud-like. Costumes are brand new and the…

  • The Descent

    The Descent

    ★★★

    This was a nice rewatch.
    The movie is claustrophobic, dark and eery. It's got a simple enough plot, and many more characters than it can handle-- so it's surprising how nicely they are all portrayed, and how you feel for them.
    Keep in mind-- I said "nicely".
    Cruelty here is raw, and built in unapologetic manner, so you can kiss your favorite characters a gory goodbye.
    Tension builds painfully slow, but in a damn good way-- and there's this charm…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    What a delicate, mesmerizing, powerful movie.
    The way the characters are drawn to each other is portrayed so smoothly and so, so gently. It's warming, sweet and, yet, so visceral.
    The screenplay is absolutely stunning, and there's something so tender and sad about the quietness of the whole movie-- that when there is, indeed, music, you feel it much louder and powerful than it really is, as if you were struck by lightning.
    A masterpiece.

    (By the way, how can you not enjoy a love story between Emma Watson and Billie Eilish?)

  • Misery

    Misery

    ★★★

    Misery benefits greatly from its lead performances. Kathy Bates is an absolut beast, embodying every aspect of Annie Wilkes-- although these aspects are not pushed to their limit.
    This is a great, but flawed, adaptation. Annie Wilkes' monstrousness didn't reach its peak, and the rushed unwind of the plot is hugely anticlimactic.
    You'll also notice a neglect with Paul Sheldon's character. As you read the novel, you can almost feel his pain, his hopelessness. While James Caan devilered a heartfelt…

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★

    The movie is of quick immersion, hooking its viewer with smart and witty jokes. This helps with building a warm atmosphere, since things escalate to creepy brutally.
    There was a large ammount of character depth shown, that lead nowhere, just for shock value. Red flag.
    The predictable and overexplained plot was disappointing, to say the least.
    An enjoyable watch, worth your time, but not your hopes.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    Man, did Lynch twist my mind.
    It's safe to say you won't get Mulholland Drive at first. But that won't stop you from immersing deep into one of the most intriguing plots known to cinema.
    What a moving thriller, wrapped in raw hopelessness.
    Dreams are presented here with exquisite tenderness, so optimistic and touching-- just so they get shattered in visceral manner. Some sequences are raw, cold-- and may translate as unpolished-- but that's just the essence of dreams.
    David…

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★½

    The deficit in character depth in the first title was so glaring, that it's no surprise this issue tries to be fixed with The Godfather: Part II. And it felt good to understand where Vito came from, and his rise from a poor working boy to a badass mafia boss... and then it hit me-- This isn't a feel-good movie. It's The freaking Godfather.
    The shift between the rag to riches arc and the downfall of Michael's reign is laughable…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★

    Remember that one film you were told to watch because it was a classic, but no one could explain why so?
    That's The Godfather.
    There's nothing to the movie, other than a mafia tantrum, that escalates into a bloodfest, and all this weak tension and awful drama that gets you nowhere-- because you simply don't care about the characters.
    All efforts to make this an epic get lost in its bad camera work, lousy acting (except for very few actors),…

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★

    This was the first David Lynch film I've ever watched, and you can just feel it's not, by far, his best.
    The movie is freakishly daring-- and starts twisting your mind in many ways, right at the very start... but not in a good way.
    Even though it comes out of a surreal vein, the verisimilitude of the story is shattered in multiple ways, with its plot flaws being too glaring to ignore-- as if Lynch himself didn't fully believe…