Parker has logged 280 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
26
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Edit this entry  
21
Inside

Inside

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry