✨ christie ✨ has logged 242 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
31
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mochibei

Mochibei

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
T.G.: Psychic Rally in Heaven

T.G.: Psychic Rally in Heaven

1981
×
Edit this entry  
22
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caligula

Caligula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A New Life

A New Life

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Think About This

Think About This

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
Read the review Edit this entry  
23
Hustler White

Hustler White

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry