Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yves Klein: The Blue Revolution

Yves Klein: The Blue Revolution

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Greta

Greta

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The World's End

The World's End

2013
×
Read the review Edit this entry