• Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

  • Hysterical Girl

    ★★★

  • Nimic

    ★★★★

  • Under Your Bed

    ★★★★

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★★

  • Olla

    ★★½

  • The Staggering Girl

    ★★★½

  • Seduction of the Flesh

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★★

  • Climax

    ★★★

  • mother!

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Summit

    ★★½

  • Lady Macbeth

    ★★★

  • La La Land

  • Paterson

    ★★★★★

  • Pyromaniac

  • Manifesto

  • Leviathan

    ★★★★★

  • Boyhood

  • A Girl Walks Home Alone at Night

  • Her

    ★★★½

  • Night Train to Lisbon

    ★★

  • Camille Claudel, 1915

    ★★★

  • Before Midnight

  • Me and You

    ★★★★

  • Barbara

    ★★★★

  • Where Do We Go Now?

    ★★★★

  • The Skin I Live In

  • Melancholia

  • The Secret in Their Eyes

  • The Hedgehog

    ★★★★★

  • Crepuscule

  • Broken Embraces

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • Caramel

  • Gomeda

    ★★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • Memoirs of a Geisha

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • A Very Long Engagement

  • The Terminal

  • Before Sunset

  • School of Rock

  • Love Me If You Dare

  • The Life of David Gale

    ★★★½

  • The Hours

  • Frida

  • The Pianist

  • Talk to Her

  • Amen.

  • Amélie

  • Memento

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

  • American Beauty

  • Eyes Wide Shut

  • Run Lola Run

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Eternity and a Day

    ★★★★

  • Jumanji

  • Before Sunrise

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★★★

  • The Piano

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • My Twentieth Century

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

  • Camille Claudel

    ★★★½

  • A Short Film About Killing

    ★★★★★

  • Beetlejuice