• Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★

  • Host

    ★★★½

  • #Alive

    ★★

  • It's Okay to Not Be Okay

    ★★★

  • The Dark and the Wicked

    ★★★★

  • 12 Hour Shift

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Room

    ★★

  • Inhuman Kiss

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Gerald's Game

    ★½

  • Revenge

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★

  • By the Time It Gets Dark

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★

  • The Invitation

    ★★

  • Interstellar

    ★★★

  • As Above, So Below

    ★★½

  • Creep

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★½

  • The Texas Chainsaw Massacre

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Misery

    ★★★★★

  • Hellraiser

    ★★★

  • Blue Velvet

  • Alien

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★