• The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Behind Her Eyes

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Death to 2020

    ★★½

  • Two Distant Strangers

    ½

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • Run

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • His House

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Radioactive

    ★★★½

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • An Officer and a Spy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Ma

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • An Easy Girl

    ★★½

  • Frankie

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Swallow

  • Us

    ★★★★★

  • Paris Is Us

    ★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Bad Seeds

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Nothing to Hide

    ★★½

  • Green Book

    ★★½

  • A Faithful Man

    ★★½

  • Life Itself

    ★½

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • The Nightshifter

    ★★★½

  • To Each, Her Own

    ★½

  • Under the Silver Lake

    ★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Border

    ★★★

  • I Am Not an Easy Man

    ★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Wildlife

    ★★★

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • mother!

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Darkest Hour

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★½

  • The Cakemaker

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★