Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jake and Amir: The Finale

Jake and Amir: The Finale

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Luck of the Irish

The Luck of the Irish

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry