Michelle has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Climber

The Climber

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Snowman

The Falcon and the Snowman

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skinner

Skinner

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Swinging Cheerleaders

The Swinging Cheerleaders

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry