• Attack the Block

    Attack the Block

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Okay so, story-time. Watched this one with my dad while I was visiting him over the past two weeks. So the film starts, and the second he hears the accents from the actors he claims they were in Jamaica, or the actors were Jamaican. So he and I got into a debate about whether or not they were indeed Jamaican or whether or not they were indeed in Jamaica. So this debate goes on for a good half hour. It’s…

  • All of Me

    All of Me

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What a corky film. I find myself gravitating to Steve Martin’s work as of late. I’d watch both Cheaper By The Dozen and Cheaper By The Dozen 2 a lot throughout my childhood. Noticed this was on Youtube in it’s free movies playlist, and decided to give it a shot as I didn’t really have a gameplan of what to watch on the given day that I had watched this. This just happened to be a free movie on Youtube…

  • Grand Isle

    Grand Isle

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Once again Nicolas Cage plays that psycho in your neighborhood that you’re aware of, but you do everything in your power not to cross paths with. Turns out Buddy didn’t get that message. I like how this film is told. In my older reviews, I heavily critique films that are told in flashbacks, because of how much I dislike films told in such a way. I’m glad though I’ve been able to grow my taste to accept films told in…

  • Vacation Friends

    Vacation Friends

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Heard a lot of people raving about this one. Maybe not like, “insanely”, but I noticed a lot of people were watching this one when it originally came out. I wasn’t expecting much from this film. I’ve seen the trailer for this so many times, just because Hulu advertised the fuck out of Vacation Friends. I didn’t go out of my way to watch the trailer, for one because it got advertised so much I didn’t have to, and two…

  • Cheap Thrills

    Cheap Thrills

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I want to start this by saying, before the film began my dad gave me this speech about Moses, and the Egyptians. So while he was giving me this speech, Agent Orange’s track “Bloodstains” played over and over from the beginning of the song, until right before the chorus played on the “Cheap Thrills” Blu Ray title screen. So every time I hear the opening riff to “Bloodstains”, I’m instantly going to think of this memory, and this film. I…

  • The Wrong Missy

    The Wrong Missy

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m not sure if I’ll stand alone with this opinion, but this film took a while for me to get into. David Spade is the highlight of the movie, and that’s saying something. I’m now the biggest Spade fan. But this film heavily surprised me. I get a good amount of heat for saying my favorite David Spade movie is The Benchwarmers, but who really cares. The Wrong Missy has been done before, but Spade is able to add his…

  • Tenacious D in The Pick of Destiny

    Tenacious D in The Pick of Destiny

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    (I just want to apologize real quick. I have 12 movies (including this one) that I have to write reviews for, and I’m getting so behind in my reviews. I’ve watched at least one film on each day of September so far, and I just wanted to let everyone I’m writing a ton right now, and will be releasing them ASAP. In case the first line was confusing, I have 11 more movies I’ve already seen that I have to…

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This took a while for me to get into. I obviously loved the 1660’s feel to it, but for the actual story, it took some time. I’d say that this is probably the best out of the three. Visually, this film throws the other two out of the water. This film really sets up for this big twist at the end, and it hits you right in the face. I wasn’t expecting it to go down the way it went…

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Eh, I almost feel let down by this one. Part One came swinging, and though I believe Part Two had more of the most gruesomest kills, overall it fails to match the first film. I get a sequel’s purpose is to stick to the roots and branch out at the same time, but I feel like it just stuck to its roots and didn’t branch at all. I dug the fact we’re learning more and more about Sarah Fier, and…

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I wasn’t expecting much from these films. I noticed a lot of people raved about these movies, but from the outside looking in I wasn’t thinking I’d be entertained by these films. And I’d say that Part One wasn’t that bad. I dig the whole premise of the witch killing people out of revenge for being falsely accused of witchcraft. Anything that involves witchcraft, witches, and or the occult, I’m sure to love, or at the least enjoy. This is…

  • Population 436

    Population 436

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Went scrolling through Netflix, and came across Population 436. I remember seeing a film of the same name years ago, and wasn’t sure if this was the same one. Turns out it was, and I had a blast with it. Now after revisiting this film, I’ve noticed a lot of things that I didn’t notice before. One being that I wasn’t even aware Fred Durst from the band Limp Bizkit was the cop in this. Most people have not-so good…

  • The Goonies

    The Goonies

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Growing up, this was the film my older brother, my dad, and other people I knew would always talk about. The Goonies was a special film for me as a kid because I believe it was one of the first experiences (movie wise)that I had with my dad. As I grew older, my father and I drifted farther apart, though film always brought us together. Watching films is our way of bonding, and in a way, watching movies with my…