Inês ☕️ has written 12 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    i've been a mess mentally lately and this made me feel more understood than anyone i've tried to talk to since all of this [waves arms around vaguely] started

  • The Father

    The Father

    ★★★★★

    god. what a sobfest.

    i lost my grandpa this week. he had such a full life up until the very end. so much that he didn't suffer at all, and only we were left with the struggle of dealing with the shock and the surprise of him leaving us so unexpectedly - if passing at 87 can ever be considered unexpected. we hurt, as a family, but we're left with the consolation that he didn't. he was happy doing what…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    i'm full of love for this movie

  • Mustang

    Mustang

    ★★★★★

    rewatched and it's still amazing

  • Invisible Life

    Invisible Life

    ★★★★★

    que dor na minha alma, meu deus

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★★

    REMEMBER REMEMBER

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    i never felt so connected to a movie character than when frances tries to pay for dinner and her card gets rejected and she has to go find an ATM and she finds one that charges fees and there go 3 badly spent dollars and then she trips and falls as she runs back to the restaurant to pay in cash and her date is like "frances, you're bleeding"

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

    what the fuck?? i love this movie

  • The Remains of the Day

    The Remains of the Day

    ★★★★★

    god damn it

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    listen. i forgot which of the sisters i most resembled, so i spent the whole movie thinking about it, until that scene in the attic when i nearly screeched in the theather and just KNEW

    i am jo

    also i cried a few times and decided i need to reread the book

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    i went into this knowing exactly nothing except that a friend said it was worth and holy shit it was worth it

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    after watching it again on the big screen i must say this movie might be becoming one of my all-time favorites. upped the rating to 5 stars.

    my heart became so full of love and sorrow for the women that i had to hug myself in the movie theater. oh boy. it's so special. it tugs at your heartstrings in a way you can't explain.