Sort by

Inês ☕️ has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Annie

Annie

1982
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
01
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Influenza 1918

Influenza 1918

1998
×
Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
Snu

Snu

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bruno Aleixo's Film

Bruno Aleixo's Film

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★
Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Listen

Listen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Year of the Death of Ricardo Reis

The Year of the Death of Ricardo Reis

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry