wrymereo has logged 411 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jyeshthoputro

Jyeshthoputro

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Kingdom of Diamonds

The Kingdom of Diamonds

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry