Kyle has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
27
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sam Jay: 3 in the Morning

Sam Jay: 3 in the Morning

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry