Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Read the review Edit this entry  
27
Company

Company

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star 80

Star 80

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
Read the review Edit this entry  
06
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Tape

Tape

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
John Lewis: Good Trouble

John Lewis: Good Trouble

2020
×
Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Saw III

Saw III

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
27
Supernova

Supernova

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Descendants

Descendants

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry