emmy :•) has logged 59 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thirteen

Thirteen

2003
×
★½
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Edit this entry  
15
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
Edit this entry  
14
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
12
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
Edit this entry  
12
X2

X2

2003
×
Edit this entry  
11
X-Men

X-Men

2000
×
Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★½
Edit this entry  
11
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★★½
Edit this entry