emmy :•) has logged 430 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blame

Blame

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Rent

Rent

2005
×
Edit this entry  
24
Curious George: A Very Monkey Christmas

Curious George: A Very Monkey Christmas

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Queercore: How to Punk a Revolution

Queercore: How to Punk a Revolution

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Husband For Hire

Husband For Hire

2008
×
★½
Edit this entry  
13
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
School Ties

School Ties

1992
×
★★
Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Loving Annabelle

Loving Annabelle

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Anna

Anna

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★½
Edit this entry  
06
Killjoy

Killjoy

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Face 2 Face

Face 2 Face

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry