Keith has logged 61 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Vanished World of Gloves

The Vanished World of Gloves

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Darwin Antidarwin aneb Co žížala netušila

Darwin Antidarwin aneb Co žížala netušila

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Few Words of Introduction

A Few Words of Introduction

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Passion

Passion

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Archangel Gabriel and Mistress Goose

Archangel Gabriel and Mistress Goose

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Impostors

The Impostors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kami

Kami

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
In the King of Prussia

In the King of Prussia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decasia

Decasia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Flood

The Great Flood

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Panic in Needle Park

Panic in Needle Park

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Line Describing Your Mom

Line Describing Your Mom

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
And We All Shine On

And We All Shine On

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
These Hammers Don't Hurt Us

These Hammers Don't Hurt Us

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
War on Whistleblowers: Free Press and the National Security State

War on Whistleblowers: Free Press and the National Security State

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
These Hammers Don't Hurt Us

These Hammers Don't Hurt Us

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The General Returns from One Place to Another

The General Returns from One Place to Another

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Point of Order!

Point of Order!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Algebra

Ghost Algebra

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pony Glass

Pony Glass

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Westminster: Behind Closed Doors with Tony Benn

Westminster: Behind Closed Doors with Tony Benn

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Altair

Altair

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Garden of Polymitas

The Garden of Polymitas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Freak

Little Freak

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
Edit this entry  
15
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The President

The President

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry