Keith has logged 478 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Jacky in the Kingdom of Women

Jacky in the Kingdom of Women

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Immortalists

The Immortalists

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Second Game

The Second Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eddie Pepitone: In Ruins

Eddie Pepitone: In Ruins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Skating to New York

Skating to New York

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★
Edit this entry  
06
Murder of a Cat

Murder of a Cat

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sinbad: The Fifth Voyage

Sinbad: The Fifth Voyage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingdom Come

Kingdom Come

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Balablok

Balablok

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1947
×
★★★½
Edit this entry  
29
The ErlKing

The ErlKing

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
'E'

'E'

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ziggy's Gift

Ziggy's Gift

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lonely Boy

Lonely Boy

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Shoot

The Shoot

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Static Jello

Static Jello

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Celebration

Celebration

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
In The House of Flies

In The House of Flies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blushes

Blushes

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
The Sand Storm

The Sand Storm

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Carnival Night

Carnival Night

1956
×
★★★★
Edit this entry