Wisdom has logged 326 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
300

300

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Four

Fantastic Four

×
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Plumber

The Plumber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry