Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Serena

Serena

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perez Family

The Perez Family

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
As You Like It

As You Like It

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial

The Trial

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pete's Meteor

Pete's Meteor

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Water Man

The Water Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Orchids

Orchids

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jack

Jack

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Perez Family

The Perez Family

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry