Wilson Carter has logged 45 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hancock

Hancock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry