Wilson Carter has logged 471 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Julia

Julia

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hancock

Hancock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry