William has logged 215 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vicious Lips

Vicious Lips

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dangerously Close

Dangerously Close

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suburban Sasquatch

Suburban Sasquatch

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Journey to the Center of Time

Journey to the Center of Time

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Alien Dead

The Alien Dead

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Path in Time

A Path in Time

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Edit this entry  
17
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Porky's 3: Revenge

Porky's 3: Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lucifer Complex

The Lucifer Complex

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Porky's II: The Next Day

Porky's II: The Next Day

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porky's

Porky's

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hell Squad

Hell Squad

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunder Alley

Thunder Alley

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Stronghold

Stronghold

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Soldier of the Night

Soldier of the Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★½
Edit this entry  
07
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mata Hari

Mata Hari

1985
×
★★
Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sex and Breakfast

Sex and Breakfast

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Could Cheat Death

The Man Who Could Cheat Death

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry