William has logged 181 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Plump Fiction

Plump Fiction

1998
×
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Powder

Death Powder

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★
Edit this entry  
10
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
News from Home

News from Home

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry