Florian has logged 70 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Edit this entry  
29
July

July

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Valley

Happy Valley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
13

13

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
In the Air Tonight

In the Air Tonight

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Canyon

The Canyon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
8th Annual On Cinema Oscar Special

8th Annual On Cinema Oscar Special

2021
×
Edit this entry  
25
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Uncertain Presence

Uncertain Presence

2021
×
Edit this entry  
23
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★
Edit this entry  
22
Zero Length Spring

Zero Length Spring

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
13 Ways of Looking at a Blackbird

13 Ways of Looking at a Blackbird

2021
×
Edit this entry  
21
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★
Edit this entry  
19
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★
Edit this entry  
17
Messages 3

Messages 3

2021
×
Edit this entry  
17
Messages 2

Messages 2

2021
×
Edit this entry  
17
Messages

Messages

2020
×
Edit this entry  
17
Its a condition

Its a condition

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
It makes me wanna

It makes me wanna

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
7-7-94 For my babe

7-7-94 For my babe

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
10:28,30

10:28,30

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
14
Forever

Forever

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Startle Response

Startle Response

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Future Story

Future Story

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Learning About Flowers and Their Seeds

Learning About Flowers and Their Seeds

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Depths

Depths

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sixteen Showings of Julian of Norwich

The Sixteen Showings of Julian of Norwich

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Metempsychosis

Metempsychosis

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
You Deserve The Best

You Deserve The Best

2021
×
Edit this entry  
10
The Legend of Nigger Charley

The Legend of Nigger Charley

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Reckless Eyeballing

Reckless Eyeballing

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Maat Means Land

Maat Means Land

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
DMX: Angel

DMX: Angel

2001
×
Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Wild Girl

Wild Girl

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Curly Takes a Bath By The Sea

Curly Takes a Bath By The Sea

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry