Florian has logged 298 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Compensation

Compensation

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Text of Light

The Text of Light

1974
×
Read the review Edit this entry  
14
Stein/Licht

Stein/Licht

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beauty

The Beauty

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
Birds at Sunrise

Birds at Sunrise

1986
×
★★½
Edit this entry  
06
Solidarity

Solidarity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rat Life and Diet in North America

Rat Life and Diet in North America

1968
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cat Food

Cat Food

1969
×
Read the review Edit this entry  
06
Sailboat

Sailboat

1967
×
★★
Edit this entry  
06
Handtinting

Handtinting

1967
×
★★½
Edit this entry  
06
Water Sark

Water Sark

1965
×
★★★½
Edit this entry  
06
Amaryllis - a Study

Amaryllis - a Study

2020
×
Edit this entry  
05
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Oceano Mare

Oceano Mare

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Because The Sky Is Blue

Because The Sky Is Blue

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Places

Places

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bus Stop

Black Bus Stop

2019
×
Edit this entry  
04
Pride

Pride

2021
×
Edit this entry  
03
Motorcyclist’s Happiness Won’t Fit Into His Suit

Motorcyclist’s Happiness Won’t Fit Into His Suit

×
Edit this entry  
03
Fireflies

Fireflies

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★½
Edit this entry  
02
This Day Won’t Last

This Day Won’t Last

2020
×
Edit this entry  
02
Your Street

Your Street

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Sunrise in My Mind

Sunrise in My Mind

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
One Hundred Steps

One Hundred Steps

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Surviving You, Always

Surviving You, Always

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Electrical Gaza

Electrical Gaza

2015
×
Edit this entry  
31
Johnny Firecloud

Johnny Firecloud

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lieutenant's Last Fight

The Lieutenant's Last Fight

1912
×
★★
Edit this entry  
30
Residue

Residue

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Farther Than the Eye Can See

Farther Than the Eye Can See

2013
×
Edit this entry  
29
Thomasine & Bushrod

Thomasine & Bushrod

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Silent Protest: Jerusalem 1929

The Silent Protest: Jerusalem 1929

2019
×
Edit this entry  
29
Home Movies Gaza

Home Movies Gaza

2013
×
Edit this entry  
27
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blessed Blessed Oblivion

Blessed Blessed Oblivion

2010
×
Edit this entry  
26
Canada Park

Canada Park

2019
×
Edit this entry  
26
Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

2017
×
Edit this entry  
24
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Edit this entry