• Mallrats

    Mallrats

    ★★

    did it make no fucking sense or was I just absolutely fried? don't want to watch it again to find out

  • Pitch Perfect 2

    Pitch Perfect 2

    ★½

    shoulda watched high school musical instead

  • Room

    Room

    ★★★★½

    Damn this movie was heavy. Jacob Tremblay and Brie Larson's performances were out of this world. I actually put my phone down for this one. Honestly I've never scene a mother/son relationship on screen portrayed better.

  • 365 Days

    365 Days

    you know, I watched snowpiercer with my best friend a while ago (Ashley ik ur reading this 👀) and all I'm saying that I had a harder time trying not to ✨throw up ✨ during this movie than snowpiercer

    This is a solid 0/5

  • White Girl

    White Girl

    ★½

    Oh boy. Okay. 

    The cinematography is strong, there were a lot of worthwhile shots, it's visually well put together. The reason I'm rephrasing the same point three times is bc that's pretty much it. The dialogue is  ass, and the plot isn't developed enough. I found it hard to keep up my willing suspension of disbelief. This movie is trying to say something, but gets lost in the sauce.

  • Stranger Than Fiction

    Stranger Than Fiction

    ★★★★

    Sure i could talk about the deeper meaning of this film but also 

    Maggie Gyllenhaal is so hot ohmygod

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★

    twas pretty cool

  • The Little Prince

    The Little Prince

    ★★★★½

    Usually, movie versions of books suck ass. Now I'm not saying it was anywhere close to the brilliance of le petit prince, but holy shit this movie made me cry dude. It was awesome.

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★

    All I remember about watching this movie is having the first and biggest existential crisis of my life afterwards. That shit scared the living day out of me. Maybe parental guidance ratings aren't completely useless after all.

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★★

    This movie is incredible for so many reasons. I am obligated to reiterate  the well known fact that Sacha Baron Cohen is amazing. This movie is effectively thought provoking, outrageously hilarious and entertaining throughout. I can only imagine this to be the most unoriginal ending to a review of borat, but 

    I like.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    Maybe it's cuz I watched it on like super low volume but this was weirdly calming. Shots were on point. That being said, what was this movie about? Well. 
    Huh. Good question. Excellent one in fact.

  • My Teacher, My Obsession

    My Teacher, My Obsession

    This movie was so horrendously bad and because of that it was kinda interesting. The Sims 4 style slaps sent me.


    I am lowkey embarrassed to put this on my watched movies but- nah I can't even say it was worth it I really wasn't.