Emolie has logged 78 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
10
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bon Cop Bad Cop

Bon Cop Bad Cop

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blended

Blended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Eat Fried Worms

How to Eat Fried Worms

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry