Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
White Girl

White Girl

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
Edit this entry  
14
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
10
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bon Cop Bad Cop

Bon Cop Bad Cop

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blended

Blended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry