Richard has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Edit this entry  
16
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Clifford

Clifford

1994
×
★★
Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tarzan

Tarzan

2013
×
Edit this entry  
22
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Edit this entry  
20
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry