Benn has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
The Doors

The Doors

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tama Tū

Tama Tū

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry