Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★★
Edit this entry  
31
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dynasty Warriors

Dynasty Warriors

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry