Wendo has logged 85 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Side by Side

Side by Side

2012
×
Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can We Take a Joke?

Can We Take a Joke?

2015
×
Edit this entry  
11
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adrienne

Adrienne

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jagged

Jagged

2021
×
Edit this entry  
17
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
Edit this entry  
13
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Windy City Heat

Windy City Heat

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
30
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry