Highest rated films

  • Nobody

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Little Things

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★★

  • Palmer

    ★★★★

  • Xtreme

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • The White Tiger

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Superman

    ★★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★½

  • Good Night, and Good Luck.

    ★★★★½

  • Fauve

    ★★★★½

  • A Night at the Garden

    ★★★★½

  • Detainment

    ★★★★½

  • Somebody Up There Likes Me

    ★★★★½

  • Finding Jack Charlton

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 152 Films watched
  • 25.3 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Beast

Jan 1

Last Film

Asshole

Jun 21

Genres, countries & languages

Drama
80 films
Thriller
42 films
Action
32 films
Crime
29 films
Comedy
22 films
Documentary
17 films
Romance
14 films
Horror
14 films
Sci Fi
10 films
History
10 films
USA
99 films
UK
34 films
France
10 films
Germany
9 films
Canada
5 films
Ireland
4 films
Australia
3 films
Sweden
2 films
Netherlands
2 films
Hungary
2 films
English
137 films
French
14 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
German
8 films
Russian
7 films
Korean
4 films
Chinese
4 films
Cantonese
3 films
Icelandic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

We Love’s most liked review

Judas and the Black Messiah

★★★★

If this was just an historical biopic the story of Fred Hampton and the Black Panther movement might not be so sad but the awful thing about this story is that fifty years later nothing much has changed in the US.


Fred Hampton, a young, charismatic activist, becomes Chairman of…

More reviews

We Love’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Clue
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Nomadland
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Children Do Not Play War

Films We Love watched in 2021

  • Asshole
  • Emma.
  • Caveat
  • The Honeymoon Machine
  • Body Brokers
  • Broken Law
  • A Quiet Place Part II
  • Beles
  • Crash
  • Nobody
  • Xtreme
  • Small Change
  • The Fast and the Furious
  • Archive
  • The Reivers
  • House of Sand and Fog
  • Planet Terror
  • Nateni, My Identity
  • Birdman of Alcatraz
  • Mogul Mowgli
  • The Last of the Mohicans
  • Magnificent Desolation: Walking on the Moon
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Elle
  • The Little Things
  • The Left Handed Gun
  • 13
  • Edge of Darkness
  • Children Do Not Play War
  • Superman
  • Palm Springs
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Clue
  • Paddington
  • Bringing Out the Dead
  • The Meerkats
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Finding Jack Charlton
  • Good Night, and Good Luck.
  • Ride the High Country
  • Detainment
  • Quo vadis, Aida?
  • Road House
  • The Law and Jake Wade
  • Love with the Proper Stranger
  • Menace II Society
  • Marisa at Brunch
  • The Banker
  • Shakespeare in Love
  • Rams
  • My Octopus Teacher
  • Hotel Chevalier
  • The Outpost
  • You Cannot Kill David Arquette
  • The Hudsucker Proxy
  • RockNRolla
  • Palmer
  • Letters From the Future: Silent Angel
  • Mafia Inc.
  • The Father
  • The Quick and the Dead
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Pocket Money
  • The History of Time Travel
  • Black Hawk Down
  • Félicité Remix #3: VJing
  • The Head Hunter
  • One Last Shot
  • Promising Young Woman
  • His House
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Minari
  • Le Mans
  • Hillbilly Elegy
  • It Comes at Night
  • Frequency
  • Under Siege
  • A Good Woman Is Hard to Find
  • The Sum of All Fears
  • Noah
  • Die Another Day
  • Host
  • What a Way to Go!
  • Rocks
  • Ad Astra
  • Nascent
  • Lowlife
  • Another Round
  • Class Action Park
  • Batman Returns
  • Out of Earth
  • Coming 2 America
  • The Thomas Crown Affair
  • I Care a Lot
  • Ghost World
  • Clash of Cultures
  • Waves
  • Wrong Turn
  • Infernal Affairs
  • Fauve
  • Manhunter
  • The Blob
  • Persona
  • Only You
  • Driveways
  • Greenland
  • Judas and the Black Messiah
  • Boys
  • News of the World
  • The Wedding Guest
  • Absence of Malice
  • Come and See
  • Bon voyage, Sim
  • Rewind
  • From Here to Eternity
  • Babyteeth
  • The Dig
  • A Night at the Garden
  • Ocean's Eleven
  • Fallen
  • The Magnificent Rebel
  • Rounders
  • Trail of Hope
  • Run Hide Fight
  • The White Tiger
  • Coogan's Bluff
  • The Phone Call
  • Beverly Hills Cop
  • The Hater
  • Winning: The Racing Life of Paul Newman
  • Jungleland
  • Nocturnal
  • Beatrice Phiri
  • Outside the Wire
  • Three Days of the Condor
  • Kelly's Heroes
  • Pieces of a Woman
  • Somebody Up There Likes Me
  • Relic
  • 2064
  • Honest Thief
  • Cardboard Gangsters
  • Be Water
  • The Letter Reader
  • Gunfight in Abilene
  • The County
  • The Silver Chalice
  • Hidden
  • Strive
  • Nomadland
  • The Beast

World map

Highly rated films We Love is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • Joji
  • CODA
  • In The Heights

Highly rated with We Love’s friends Patron

  • The Shawshank Redemption
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Dark Knight
  • Twin Peaks: The Return
  • Youth
  • 12 Angry Men
  • Seven Samurai
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Whiplash
  • GoodFellas
  • The Silence of the Lambs
  • Back to the Future
  • Schindler's List
  • The Thing
  • Come and See
  • Inglourious Basterds
  • Parasite
  • The Empire Strikes Back
  • The Godfather
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • There Will Be Blood
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Jaws
  • Prisoners
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Godfather: Part II
  • Moonlight
  • The Wolf of Wall Street
  • The Shining
  • Waves
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Heat
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Truman Show
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Before Sunset
  • Se7en
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Singin' in the Rain
  • Spirited Away
  • Before Sunrise
  • Pulp Fiction
  • The Grand Budapest Hotel
  • La Haine
  • Sunset Boulevard
  • Alien
  • The Apartment
  • Oldboy
  • Fight Club
  • Taxi Driver
  • Her
  • La La Land
  • Dog Day Afternoon
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Aliens
  • Stop Making Sense
  • Harakiri
  • Interstellar
  • Star Wars

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more