Highest rated films

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • David Brent: Life on the Road

    ★★★★½

  • The Rack Pack

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★

  • Jason Bourne

    ★★★★

  • Triple 9

    ★★★★

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • Youth

    ★★★★½

  • Suburra

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • Bone Tomahawk

    ★★★★

  • Mississippi Grind

    ★★★★

  • The Lady in the Van

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • 45 Years

    ★★★½

  • 99 Homes

    ★★★½

  • Grandma

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hateful Eight

Jan 9

Last Film

Brotherhood

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Thriller
18 films
Comedy
12 films
Crime
10 films
Action
9 films
Horror
7 films
Adventure
7 films
Mystery
6 films
Western
5 films
Sci Fi
3 films
USA
36 films
UK
15 films
France
4 films
Canada
3 films
Hungary
2 films
Belgium
2 films
Australia
2 films
Italy
2 films
Denmark
1 film
China
1 film
English
45 films
French
5 films
Spanish
4 films
German
4 films
Italian
3 films
Arabic
2 films
Portuguese
2 films
Hungarian
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spotlight
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Special Correspondents
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Revenant
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

North v South
Average weighted rating:

2.7

Films We Love watched in 2016

  • Brotherhood
  • Don't Breathe
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • David Brent: Life on the Road
  • Nerve
  • Swiss Army Man
  • Imperium
  • Mechanic: Resurrection
  • Blood Father
  • The Magnificent Seven
  • The Shallows
  • Hell or High Water
  • The Witch
  • Disorder
  • Son of Saul
  • Jason Bourne
  • Star Trek Beyond
  • Eye in the Sky
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The Nice Guys
  • Suburra
  • Green Room
  • The Survivalist
  • 10 Cloverfield Lane
  • Where to Invade Next
  • Triple 9
  • Special Correspondents
  • Hail, Caesar!
  • The Lady in the Van
  • Hush
  • Anomalisa
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • A Walk in the Woods
  • Bone Tomahawk
  • Truth
  • 99 Homes
  • The Rack Pack
  • Mississippi Grind
  • The Danish Girl
  • Youth
  • Grandma
  • Spotlight
  • The Revenant
  • 45 Years
  • Creed
  • Joy
  • North v South
  • The Hateful Eight

World map

Highly rated films We Love is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • A Silent Voice
  • Aquarius

Highly rated with We Love’s friends Patron

  • Pulp Fiction
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • Raiders of the Lost Ark
  • Die Hard
  • Back to the Future
  • Alien
  • Jaws
  • The Shining
  • Star Wars
  • Aliens
  • The Thing
  • Jurassic Park
  • Inglourious Basterds
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Steve Jobs
  • Casablanca
  • Mad Max: Fury Road
  • There Will Be Blood
  • Reservoir Dogs
  • Taxi Driver
  • Vertigo
  • La La Land
  • Inception
  • Shame
  • Inside Llewyn Davis
  • 12 Years a Slave
  • Halloween
  • The Grand Budapest Hotel
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Social Network
  • Manchester by the Sea
  • The Big Lebowski
  • Nightcrawler
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Guardians of the Galaxy
  • The Bourne Ultimatum
  • Moonlight
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Arrival
  • Finding Nemo
  • Drive
  • World of Tomorrow
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Spotlight
  • No Country for Old Men
  • Ex Machina
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Handmaiden
  • The Avengers
  • Star Trek
  • The Exorcist
  • Inside Out
  • Room
  • Sing Street
  • Return of the Jedi
  • The Hateful Eight
  • The Revenant
  • Hell or High Water
  • Sicario

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more