Highest rated films

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Mechanic

    ★★★★

  • TT3D: Closer to the Edge

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Snowtown

    ★★★½

  • Red State

    ★★★

  • The Inbetweeners Movie

    ★★★

  • Minority Report

    ★★★★½

  • The Trip

    ★★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Fire in Babylon

    ★★★★

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Good, The Bad, The Weird

Jan 17

Last Film

The Tree of Life

Dec 27

Genres, countries & languages

Thriller
10 films
Drama
6 films
Horror
6 films
Action
5 films
Comedy
4 films
Mystery
3 films
Sci Fi
3 films
Crime
3 films
Documentary
2 films
Adventure
1 film
USA
9 films
UK
5 films
France
1 film
Australia
1 film
Uruguay
1 film
Canada
1 film
English
14 films
Chinese
2 films
French
1 film
German
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Spanish
1 film
Cantonese
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Star

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Tree of Life
Average weighted rating:

3.8

Lowest Average

Blood Creek
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Tree of Life
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Fire in Babylon
Average weighted rating:

3.7

Films We Love watched in 2011

  • The Tree of Life
  • Contagion
  • TT3D: Closer to the Edge
  • Snowtown
  • The Thing
  • Dinner for Schmucks
  • Blood Creek
  • The Inbetweeners Movie
  • Red State
  • The Silent House
  • Minority Report
  • Retreat
  • The Mechanic
  • The Trip
  • Point Blank
  • Fire in Babylon
  • The Good, The Bad, The Weird

World map

Highly rated films We Love is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Oslo, August 31st
  • Silenced

Highly rated with We Love’s friends Patron

  • Black Swan
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Super 8
  • The King's Speech
  • X-Men: First Class
  • Thor
  • Captain America: The First Avenger

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more