We Love has logged 26 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Reivers

The Reivers

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nateni, My Identity

Nateni, My Identity

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnificent Desolation: Walking on the Moon

Magnificent Desolation: Walking on the Moon

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13

13

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children Do Not Play War

Children Do Not Play War

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Clue

The Clue

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Meerkats

The Meerkats

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Finding Jack Charlton

Finding Jack Charlton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry