Roberts Ramschfilme has logged 431 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
Edit this entry  
27
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2007
×
Edit this entry  
26
The Rental

The Rental

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★
Edit this entry  
24
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Black Torment

The Black Torment

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raven

The Raven

1963
×
★★
Edit this entry  
21
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Paprika

Paprika

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
Edit this entry  
07
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry