waynewright has logged 63 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beckett

Beckett

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Starling

The Starling

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Tentacles

Tentacles

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★
Edit this entry  
25
9

9

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
John and the Hole

John and the Hole

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Edit this entry  
23
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Alpines

The Alpines

2021
×
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Prey

Prey

2021
×
Edit this entry  
13
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Edit this entry  
13
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Martyrs Lane

Martyrs Lane

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Home

Home

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry